text: Mgr. Kateřina Kučerová - rozvojové poradenství
impulz cíle varianty identita tvorba integrace změny celistvost volba
homepage
ePoradna na Facebooku

Osobní rozvoj a změna osobního stylu

Osobní rozvoj a změna osobního stylu

Stejně tak, jako šikovný stylista klienta naučí pracovat s jeho šatníkem, který osvěží o několik dobře kombinovatelných nových kousků oděvů, tak i profesionální kouč rozvíjí klientovi dovednosti tak, aby změna byla přirozená a trvalá.

Dobrý stylista při úpravě image klienta vyzdvihuje jeho přednosti. Změna je tím úspěšnější, čím lépe se v ní klient cítí a jak dobře umí rady specialisty zakomponovat do běžného života. Povedená změna osobního stylu dokáže podpořit nebo i nastartovat vnitřní proměnu, osobnostní rozvoj. Příkladem může být zvýšené sebevědomí díky novému účesu. Mnohdy má ale taková změna jen krátkodobý efekt. Čím to je? Důvodů může být mnoho, ale nejčastějším bývá to, že nový styl nám není vlastní, nekoresponduje s naší osobností nebo ho neumíme bez pomoci druhých udržet a dále využít. Příčinou bývá i to, že nám vnější změnu nikdo nevěří, když nás něco uvnitř brzdí nebo dokonce trápí. (př. změna účesu po rozchodu, když se ještě odchodem partnera trápíme …)

Osobnostní rozvoj a úprava osobního stylu se navzájem skvěle doplňují v takových rozvojových tématech, jako je rozvoj ženskosti/mužnosti, zvyšování sebevědomí, hubnutí, při hledání nového partnera, při rozvoji partnerského vztahu, ale i při hledání nové práce nebo při přípravě na kariérní růst. Stručně – při realizaci cílů a nezáleží na tom, jestli impulzem ke změně je chuť vypadat dobře nebo cítit se lépe.

Na rozdíl od stylisty kouč neříká, co klientovi „sluší" a nedává mu doporučení. Vede klienta prostřednictvím cílených otevřených otázek a rozvojových technik k sebereflexi, k rozšíření uvědomění, k nastavení cílů, k efektivnímu využívání dostupných zdrojů a plánování konkrétních kroků, které vedou k jejich dosahování. Motivuje ho a pomáhá mu kroky realizovat s větším nadhledem, systematicky a pokud možno s radostí. Klient nedostává rady, ale hledá za podpory kouče vlastní cesty. Kromě řešení konkrétní situace tady a teď si klient osvojuje dovednosti pro realizaci budoucích situací a cílů.

Stejně tak, jako šikovný stylista klienta naučí pracovat s jeho šatníkem, který osvěží o několik dobře kombinovatelných nových kousků oděvů, tak i profesionální kouč rozvíjí klientovi dovednosti tak, aby změna byla přirozená a trvalá. Když se rozvoj povede, spokojenost, radost, sebevědomí, odhodlání atd. se pak zrcadlí v jeho očích, ve výrazu tváře a především v energii, kterou vyzařuje. To vše má i pozitivní vliv na jeho blízké i širší okolí. Osobnostní rozvoj a změna osobního stylu se navzájem mohou podporovat, ale také na sebe prozrazovat, „že je někde díra“. Vážím si toho, že mohu být jako kouč u toho, když se vnitřní a vnější změna daří a efekt se tak násobí…

(pozn. nejčastěji se s tím potkávám u témat jako je hledání nového partnera a při rozvoji partnerských vztahů.)

Kateřina Kučerová, 29. 1. 2014
přečteno: 2730/2709×